The Home of 11 New York State Championship Teams

4.jpg
fade

2015-16 Season in Review

 

 

2016 Section IV Championship Tournament
CLASS AA CHAMPIONSHIP
CLASS A CHAMPIONSHIP
CLASS B CHAMPIONSHIP
CLASS C CHAMPIONSHIP
CLASS D CHAMPIONSHIP
#1 Elmira (NR)
vs
#2 Horseheads (NR)

Final: Horseheads 66-53

SEE AA BRACKET
#1 Johnson City (26)
vs
#3 Union-Endicott (NR)

Final: Johnson City 75-67

SEE A BRACKET
#1 Norwich (3)
vs
#2 Chenango Valley (HM)

Final: Norwich 63-56

SEE B BRACKET
#2 Moravia (3)
vs
#4 Trumansburg (HM)

Final: Moravia 61-60

SEE C BRACKET
#1 South Kortright (6)
vs
#3 Stamford (HM)

Final: South Kortright 71-33

SEE D BRACKET
Red number = Current State Ranking, NR=Not Ranked, HM=Honorable Mention (according to NYSSWA state rankings)
 
2016 NYSPHSAA BOYS TOURNAMENT
ROAD TO GLENS FALLS
CLASS AA CLASS A CLASS B CLASS C CLASS D
Horseheads 13-7 NR
vs
Fox Lane
21-3 (18)

RESULT: Fox Lane 65-44

See NYSPHSAA Class AA Bracket

Johnson City 17-3 (23)
vs
Byram Hills


RESULT: Byram Hills 50-48

See NYSPHSAA Class A Bracket

Norwich 20-1 (3)
vs
Bishop Grimes (9)


RESULT: Bishop Grimes 69-60

See NYSPHSAA Class B Bracket
Moravia 18-4 (2)
vs
Cooperstown (8)


RESULT: Moravia 81-74, 2OT

See NYSPHSAA Class C Bracket
South Kortright 20-0 (4)
vs
Oriskany (2)


RESULT: Oriskany 70-61

See NYSPHSAA Class D Bracket
      GLENS FALLS FINAL FOUR

Moravia
19-4 (1)
vs
Haldane
(16-9) (4)

RESULT: Haldane 36-34

See NYSPHSAA Class C Bracket
 
 
Red number = Current State Ranking, NR=Not Ranked, HM=Honorable Mention (according to NYSSWA state rankings)

 

2015-16 IAC All Stars

 

2015-16 Division Winners

IAC Varsity

Large North: Dryden (18-1)
Large South: Waverly (18-1)
Small North: Moravia (15-4)
Small South: Newfield (13-3)
Small Champion: Moravia (63-55)
Large Champion: Waverly (46-45)

IAC JV
Large North: Whitney Point (18-2)
Large South: Waverly (15-5)
Small North: Moravia (15-5)
Small South: Tioga (16-2)
Small Champion: Moravia (67-41)
Large Champion: Waverly (59-57)

________
STAC Varsity
West: Elmira
Metro: Binghamton
East: Norwich
Central: Johnson City
Semi-finals:
Elmira 57 - Johnson City 53.
Norwich 86 - Binghamton 71.
Norwich 73 - Elmira 51. STAC Championship

STAC JV
West: Ithaca
Metro: Union-Endicott
East: Oneonta
Central: Owego
Champion: Ithaca

________
MAC Varsity

#1 Greene
#2 Sidney
#3 Delhi
#4 Unadilla Valley
Semifinals: Greene 50 - Unadilla Valley 47
Semifinals: Sidney 52 - Delhi 45
Championship: Greene 51 - Sidney 45

________
Delaware League Varsity

Mountain: South Kortright
Upper Delaware: Stamford
FINAL: South Kortright 62- Stamford 38

________
Tri-Valley League Varsity

#1 Laurens
#2 Morris
#3 Franklin
#4 Edmeston
2 vs 3 result: Franklin 55-Morris 33
1 vs 4 result: Laurens 68 - Edmeston 53
Tri-Valley Championship: Franklin 65 - Laurens 50

 

2016 Section IV Championship Brackets

Class AA
Class A
Class B
Class C
Class D

Follow entire NY tournament here: www.nysbasketballbrackets.com

 

 





 

link home