The Home of 11 New York State Championship Teams

5.jpg
fade

Section IV Boys Division and Conference/League Winners

Thanks for any help! Send an email to section4hoops.com with any info you have.

Delaware League

Year Upper Mountain Overall Champion
66-67      
67-68      
68-69      
69-70      
70-71      
71-72      
72-73      
73-74      
74-75      
75-76 Davenport Roxbury Davenport
76-77 Davenport Jefferson Davenport 53 - Jefferson 48
77-78   Jefferson Jefferson 48- Downsville 39
78-79 Roxbury   Roxbury 54 - Davenport 45
79-80 Hunter-Tannersville   Hunter-Tannersville 56 - Gilboa 50
80-81 Davenport   Davenport 58 - Downsville 56
81-82   South Kortright South Kortright 65 - Roxbury 63
82-83 Roxbury   Roxbury 65 - Stamford 45
83-84 Roxbury   Roxbury 62 - Davenport 58
84-85 Roxbury   Roxbury 69 - Davenport 42
85-86 Roxbury   Roxbury 67 - Davenport 47
86-87 Davenport   Davenport 54 - Downsville 46
87-88 Davenport   Davenport
88-89 Davenport   Davenport 58 - Roxbury 51
89-90 Roxbury   Roxbury 39 - Davenport 33 OT
90-91 Roxbury South Kortright South Kortright 69 - Roxbury 50
91-92 Roxbury South Kortright Roxbury 74 - South Kortright 44
92-93 Roxbury Downsville Roxbury 57 - Downsville 51
93-94 Hunter-Tannersville South Kortright Hunter-Tannersville 71 - South Kortright 68
94-95 Margaretville South Kortright Margaretville 67 - South Kortright 64
95-96 Margaretville South Kortright Not held due to flood
96-97 Davenport South Kortright Davenport 58 - South Kortright 46
97-98 Hunter-Tannersville South Kortright South Kortright 53 - Hunter-Tannersville 50
98-99 Hunter-Tannersville South Kortright Hunter-Tannersville 59 - South Kortright 43
99-00 Hunter-Tannersville South Kortright South Kortright 70 - Hunter-Tannersville 51
00-01 Windham Downsville Downsville 67 - Windham 52
01-02 Hunter-Tannersville Downsville Downsville 61 - Hunter-Tannersville 42
02-03 Davenport South Kortright South Kortright 51 - Davenport 40
03-04 Hunter-Tannersville Downsville Downsville 45 - Hunter-Tannersville 35
04-05 Davenport Downsville Davenport 51 - Downsville 47
05-06 Davenport Andes Davenport 57 - Andes 47
06-07 Davenport South Kortright Davenport 71 - South Kortright 41
07-08 Hunter-Tannersville Roxbury Roxbury 59 - Hunter-Tannersville 56
08-09 Hunter-Tannersville South Kortright South Kortright 53 - Hunter-Tannersville 35
09-10 Davenport South Kortright South Kortright 56 - Davenport 46
10-11 Hunter-Tannersville South Kortright South Kortright 47 - Hunter-Tannersville 45
11-12 Hunter-Tannersville South Kortright Hunter-Tannersville 52 - South Kortright 50
12-13 Margaretville South Kortright Margaretville 48 - South Kortright 41
13-14 Davenport Gilboa Davenport & Gilboa Co-Champions (due to cancelled championship game due to snow)
14-15 Stamford South Kortright South Kortright 54 - Stamford 44
15-16 Stamford South Kortright South Kortright 62 - Stamford 38
16-17 Stamford South Kortright South Kortright 59 - Stamford 36

 

Interscholastic Athletic Conference (IAC)

Special thanks to retired Candor basketball coach Bob Robinson (first IAC basketball chairman) for info on the years 1967-1978.

Year West East Overall Champion
1967-68 Tioga St. Mary's St. Mary's 65 - Tioga 61
1968-69 Tioga McGraw Tioga 53 - McGraw 52
1969-70 Newfield St. Mary's St. Mary's 65 - Newfield 55
1970-71 Candor McGraw McGraw 74 - Candor 67
1971-72 Tioga McGraw McGraw 68 - Tioga 61
Year Southwest Northeast Overall Champion
1972-73 Odessa-Montour 53 - Tioga 41 Groton 84 - So. Cayuga 78 The two divisons did not meet for an over-all champion
1973-74 Dryden McGraw Dryden 80 - McGraw 68
1974-75 Dryden McGraw McGraw 61 - Dryden 59
1975-76 Candor Lansing Candor 61 - Lansing 48
1976-77 Dryden Lansing Lansing 66 - Dryden 54
1977-78 Dryden Moravia Dryden 67 - Moravia 63
Year Small School Large School Overall Champion
1978-79   Trumansburg Trumansburg 63 - Groton 58
Year Large North Large South Small North Small South Large Champion Small Champion
1979-80 Union Springs Dryden Marathon Odessa Dryden 68-42 Odessa 71-58
1980-81 Groton Newark Valley Marathon Tioga Newark Valley 67-62 Tioga 69-44
1981-82 Lansing Trumansburg Marathon Candor Trumansburg 81-50 Marathon 63-53
1982-83 Lansing Trumansburg Cincinnatus Candor Lansing 51-49 Candor 51-50
1983-84 Union Springs Trumansburg Cincinnatus Odessa Union Springs 58-42 Odessa-68-62
1984-85 Southern Cayuga Trumansburg DeRuyter Odessa S. Cayuga 50-49 OT DeRuyter 56-50
1985-86 Southern Cayuga Dryden Marathon Odessa Dryden 69-60 clipping Odessa 67-55
1986-87 Odessa Trumansburg Marathon Tioga Odessa 59-51 Tioga 73-67
1987-88 Waverly Trumansburg Lansing Tioga Trumansburg 56-52 Tioga 87-80
1988-89 Waverly Trumansburg Lansing Candor Waverly 57-56 Candor 60-27
1989-90 Spencer Trumansburg Lansing Newfield Trumansburg 60-54 Newfield 106-73
1990-91 Newark Valley Trumansburg Groton Tioga Newark Valley 78-65 Groton 70-53
1991-92 Waverly Trumansburg Groton Tioga Trumansburg 65-54 Tioga 78-70
1992-93 Tioga Trumansburg Marathon Odessa Trumansburg 60-46 Marathon 58-54
1993-94 Waverly Trumansburg Lansing Odessa Trumansburg 66-65 Lansing 69-55
1994-95 Waverly Trumansburg Lansing Odessa Trumansburg 62-51 Odessa 45-42
1995-96 Waverly Trumansburg Marathon Spencer Waverly 67-56 Marathon 69-54
1996-97 Waverly Trumansburg Marathon Candor Trumansburg 47-41 Candor 56-40
1997-98 Waverly Trumansburg Lansing Candor Waverly 75-60 Lansing 66-64
1998-99 Union Springs Tioga Southern Cayuga Candor Union Springs 72-54 Candor 81-46
Year Division I Division II Division III Overall Champion
1999-2000 Elmira Notre Dame Candor   Elmira Notre Dame 74- Candor 46
2000-01 Elmira Notre Dame     Trumansburg 58 - Elmira Notre Dame 45
2001-02 Watkins Glen Candor Southern Cayuga Watkins Glen
2002-03 Trumansburg   Groton Trumansburg
2003-04 Trumansburg   Lansing Elmira Notre Dame
2004-05 Elmira Notre Dame Newfield Union Springs Newfield 76 - Candor 61
2005-06 Watkins Glen Newfield Lansing Newfield
2006-07 Watkins Glen Candor Lansing Candor 61 - Lansing 57
2007-08 Lansing Thomas Edison Union Springs Lansing 53 - Union Springs 42
2008-09 Waverly Watkins Glen Groton Watkins Glen 60 - Moravia 58 OT
Year Large North Large South Small North Small South Large Champion Small Champion
2009-10 Lansing Elmira Notre Dame Moravia Spencer Elmira ND 52-44 Moravia 56-48
2010-11 Whitney Point Waverly Moravia Spencer Waverly 51-41 Moravia 53-46
2011-12 Dryden Waverly Groton Edison Waverly 55-31 Groton 63-58
2012-13 Whitney Point Watkins Glen Moravia Odessa Montour Watkins Glen 68-66 Moravia 55-51
2013-14 Lansing Elmira Notre Dame Moravia Newfield Elmira ND 55-39 Moravia 57-37
2014-15 Whitney Point Watkins Glen Moravia Newfield Watkins Glen 59-50 Newfield 43-42
2015-16 Dryden Waverly Moravia Newfield Waverly 46-45 Moravia 63-55
2016-17 Trumansburg Waverly Moravia Newfield    

 

Midstate Athletic Conference (formerly the Susquenango League)

Year West East Overall Champion
1966-67      
1967-68      
1968-69      
1969-70      
1970-71      
1971-72      
1972-73      
1973-74      
1974-75      
1975-76   Bainbridge-Guilford  
1976-77 Sidney    
1977-78 Unatego Delhi  
1978-79 Sidney Delhi  
1979-80 Windsor Bainbridge-Guilford and Oxford  
1980-81 Sidney and Windsor Delhi  
1981-82 Whitney Point Delhi  
1982-83 Walton Delhi  
1983-84     Unatego 61 - Windsor 55
1984-85     Sidney 50 - Afton 43
1985-86     Sidney 49 - Oxford 46
1968-87     Sidney 42 - Deposit 39
1987-88     Delhi 66 - Windsor 60
1988-89     Whitney Point
1989-90     Whitney Point 73 - BG 52
1990-91     Whitney Point 56 - Delhi 45
1991-92     Whitney Point
1992-93     Windsor 68 - Unatego 45
1993-94     Oneonta 48 - Delhi 36
1994-95     Oneonta 73 - Deposit 42
1995-96     Deposit 79 - Whitney Point 68
1996-97     Oneonta 48 - Delhi 42
Year Division I Division II Division III Division IV Overall Champion
1997-98 Windsor Sidney Walton Deposit Sidney 88 - Windsor 71
1998-99 Windsor Sidney Oxford Deposit Windsor 60 - Sidney 51
1999-00 Windsor Oxford Walton Unadilla Valley Windsor 55 - Walton 54
2000-01 Windsor Oxford Delhi   Windsor 52 - Delhi 42
Before 2001, the MAC was known as the Susquenango League
Year Division I Division II Overall Champion
2001-02 Delhi Harprsuville Delhi 66-45
2002-03 Sidney Afton Sidney 58-51
2003-04 Sidney Bainbridge Guilford Sidney 57-48
2004-05 Sidney Oxford Sidney 64-37
2005-06 Unadilla Valley Bainbridge Guilford Unadilla Valley 35-30
2006-07 Sidney (state champs) Oxford Unadilla Valley* 55- Oxford 46
2007-08 Walton Oxford Walton 46- Oxford 42
2008-09 Sidney Oxford Oxford 48 - Sidney 28
2009-10 Walton Oxford Oxford 55- Walton 35
Year Top 4 Overall Champion
2010-11 #1 Sidney, #2 Unatego, #3 Hancock, #4 Walton Sidney 48 - Unatego 36
2011-12 Unatego, Sidney, Oxford, Bainbridge Guilford Unatego 43 - Sidney 39
2012-13 #1 Sidney, #2 Unatego, #3 Greene, #4 Oxford Unatego 53 - Sidney 50, OT
2013-14 #1 Unatego, #2 Greene, #3 Unadilla Valley, #4 Sidney Unadilla Valley 59 - Unatego 48
2014-15 #1 Sidney, #2 Delhi, #3 Unadilla Valley, #4 Greene Sidney 44 - Delhi 34
2015-16 #1 Greene, #2 Sidney, #3 Delhi, #4 Unadilla Valley Greene 51 - Sidney 45
2016-17 #1 Sidney, #2 Delhi, #3 Walton, #4 Unadilla Valley Delhi 52 - Unadilla Valley 42

*Sidney (18-2, 10-0) finished MAC play as the Division I champions but they didn't play in the league final because they had too many games scheduled. Unadilla Valley then represented Div I.

Southern Tier Athletic Conference (see STAC division alignment history)

  STAC West STAC East Overall STAC Champion
1966-67 Ithaca Johnson City Johnson CIty 58-47
1967-68 Vestal Chenango Valley Vestal 68-65
1968-69 Vestal Seton Endicott Seton Endicott 70-38
1969-70 Binghamton Central Maine-Endwell Binghamton Central 88-74
1970-71 Catholic Central   Catholic Central 84-76
1971-72 Ithaca Chenango Valley Ithaca 71-66
  Metro A Metro B Suburban C Suburban D  
1972-73 Ithaca Johnson City Chenango Valley Norwich None
  STAC West STAC East  
1973-74 Maine-Endwell Catholic Central Maine-Endwell 54-50
1974-75 Union-Endicott Binghamton Central Union-Endicott 63-62 OT
1975-76 Union-Endicott Binghamton North Union-Endicott 52-50 OT
1976-77 Union-Endicott Binghamton Central Binghamton Central 50-36
  Division I Division II  
1977-78 Union-Endicott Susquehanna Valley Union-Endicott 77-53
1978-79 Union-Endicott Susquehanna Valley Union-Endicott 68-38
1979-80 Union-Endicott Binghamton North Union-Endicott 67-56
1980-81 Union-Endicott Seton Catholic Union-Endicott 60-38
1981-82 Binghamton Johnson City Binghamton 57-50
  Division I Division II Division III  
1982-83 Binghamton Johnson City Seton Catholic Johnson City 56 - Binghamton 54
1983-84 Binghamton Maine-Endwell Seton Catholic Binghamton 69 - Seton Catholic 58
1984-85 Binghamton Owego   Binghamton 60 - Owego 49
1985-86 Vestal Owego Oneonta Binghamton 56 - Oneonta 39
1986-87 Binghamton Owego Oneonta Binghamton 62 - Oneonta 60
1987-88 Binghamton Owego Seton Catholic Owego 67 - Binghamton 62
1988-89 Binghamton Maine-Endwell Seton Catholic Union-Endicott 55 - Bing. 53 OT
1989-90 Binghamton Maine-Endwell Chenango Valley Binghamton 69 - Maine-Endwell 58
1990-91 Ithaca Owego Chenango Valley Chenango Valley 51- Owego 49 2OT
1991-92 Ithaca Norwich Chenango Valley Chenango Valley 82 - Maine-End. 62
1992-93 Ithaca Norwich Seton Catholic Norwich 74 - Ithaca 62
1993-94 Binghamton Norwich Susquehanna Valley Norwich 68 - Binghamton 52
1994-95 Binghamton Maine-Endwell Chenango Valley Binghamton
1995-96 Vestal* Norwich Susquehanna Valley Binghamton
1996-97 Binghamton Maine-Endwell Chenango Valley Binghamton
1997-98 Vestal Norwich Susquehanna Valley Binghamton
1998-99 Binghamton Maine-Endwell Chenango Valley Binghamton
  Central East Metro West  
1999-00 Maine-Endwell Chenango Valley Binghamton Horseheads Binghamton
2000-01 Norwich Chenango Valley Binghamton Elmira Southside Chenango Valley
2001-02 Oneonta Seton Catholic Binghamton Elmira Southside Oneonta 52 - Binghamton 47
2002-03 Seton Catholic Chenango Valley Binghamton Corning West Seton Catholic
2003-04 Maine-Endwell Chenango Valley Binghamton Elmira Free Ac. Maine-Endwell
2004-05 Seton Catholic Susquehanna Valley Binghamton Horseheads Seton Catholic
2005-06 Norwich Windsor Vestal Elmira Free Ac. Vestal
2006-07 Oneonta Seton Catholic Binghamton Horseheads Binghamton 71 - Seton 49
2007-08 Oneonta Seton Catholic Binghamton Horseheads Binghamton 56 - Oneonta 53
2008-09 Norwich Seton Catholic Vestal Elmira Southside Vestal 54 - Norwich 47
2009-10 Norwich Seton Catholic Vestal Elmira Southside Seton 62 - Elmira SS 52
2010-11 Johnson City Seton Catholic Union-Endicott Corning Johnson City 54 - Seton 47
2011-12 Susquehanna Valley Seton Catholic Binghamton Horseheads Binghamton 65 - Seton 41
2012-13 Susquehanna Valley Norwich Maine-Endwell Elmira Maine-Endwell 51-Norwich 46
2013-14 Susquehanna Valley Norwich Union-Endicott Elmira Norwich 85 - UE 67
2014-15 Johnson City Norwich Binghamton Horseheads Norwich 57 - Binghamton 47
2015-16 Johnson City Norwich Binghamton Elmira Norwich 73- Elmira 51
2016-17 Johnson City Norwich Binghamton Ithaca Ithaca 81- Binghamton 69
*Vestal actually won the '96 Division I crown (they were the #1 seed in the STAC playoffs), while Binghamton beat Vestal in the STAC title game. However, both teams had just one loss in conference play and those loses came against each other.

 

Tri-Valley League

Year East West Overall Champion
1966-67      
1967-68      
1968-69      
1969-70      
1970-71      
1971-72      
1972-73     Morris
1973-74     Morris
1974-75   Morris  
1975-76      
1976-77      
1977-78 New Berlin Edmeston New Berlin 65-58
1978-79 Gilbertsville-Mount Upton Morris Morris 72-63
1979-80 Springfield Morris Springfield 64-41
1980-81 Springfield Otselic Valley Springfield 49-41
1981-82     New Berlin 51-27
1982-83     New Berlin 53-31
1983-84     Laurens 72-59
1984-85 New Berlin Milford New Berlin 70-62
1985-86     New Berlin 64-56
1986-87   Morris Morris 68-58
1987-88 Laurens Morris Morris 61-47
1988-89 South New Berlin Cherry Valley-Springfield Cherry Valley-Springfield 50-29
1989-90 South New Berlin Milford Milford 59-50
1990-91 Gilbertsville-Mount Upton Milford Gilbertsville-Mount Upton 71-69 OT
1991-92 New Berlin Cherry Valley-Springfield Cherry Valley Springfield 64-46
1992-93 New Berlin Worcester Worcester 62-60
1993-94 New Berlin Edmeston New Berlin 71-62
1994-95 New Berlin Milford New Berlin 53-51
1995-96 New Berlin Milford Milford 48-45
1996-97 Cherry Valley-Springfield Milford Milford 62-49
1997-98 Cherry Valley-Springfield Milford Milford 57-36
1998-99 Cherry Valley-Springfield Milford Cherry Valley-Springfield 68-66
1999-00 Gilbertsville-Mount Upton Milford Milford 45-44
2000-01 Gilbertsville-Mount Upton Milford Gilbertsville-Mt Upton 55-46
2001-02 Cherry Valley-Springfield Franklin Franklin 48-43
2002-03 Laurens Franklin Laurens 41-34
2003-04 Laurens Worcester Worcester 31-30
2004-05 Laurens Worcester Laurens 39-38
2005-06 Gilbertsville-Mount Upton Milford Gilbertsville-Mount Upton 43-36
2006-07 Worcester Edmeston Worcester 63-27
2007-08 Laurens Milford Laurens 46-35
2008-09 Cherry Valley-Springfield Laurens Laurens 57 - CVS 22
2009-10 Cherry Valley-Springfield Morris Morris 39 - CVS 30
2010-11 Cherry Valley-Springfield Edmeston Cherry Valley Springfield 48 - Edmeston 31
2011-12 Cherry Valley-Springfield Morris Morris 55 - CVS 40
2012-13 Milford Morris Morris 34 - Milford 27
2013-14 Milford Edmeston Milford 52 - Edmeston 47 OT
2014-15 Milford Laurens Laurens 62 - Milford 49
Year Top 4 Overall Champion
2015-16 #1 Laurens, #2 Morris, #3 Franklin, #4 Edmeston   
2016-17 #1 Laurens, #2 Morris, #2 Milford, #4 Gilbertsville Mount-Upton Laurens 51 - Milford 46

 

 


 


 

link home