Section 4 hoops header

Moravia Blue Devils 2016-17

Division: IAC North Small

Class: C

Enrollment number: 210

2015-16 Final Record: 15-4, 1st in North Small

Last division championship: Defending North Small champs

Last IAC Championship: Defending IAC Small champs

Last Section 4 championship: Defending Class C champs


¨
2016-17 Boys Basketball Schedule
Day Date
H/A
Opponent Varsity JV
Sat. 11/19/16 A Mynderse Academy, scrimmage    
Moravia 2nd Annual Tip-Off Tournament, Moravia, Jordan-Eldridge, Marcellus, Greene
Fri. 11/25/16 H Jordan-Elbridge 73-60 W74-48 L
Sat. 11/26/16 H Greene, consolation   66-40 W
Sat. 11/26/16 H Marcellus, Championship 57-51 L  
 
Fri. 12/2/16 A Spencer Van-Etten (C) 64-41 W 70-23 L
Tues. 12/6/16 A Whitney Point (B) 61-37 W 57-53 L
Thurs. 12/8/16 H Lansing (C) 70-38 W 49-45 L
Tues. 12/13/16 H Marathon (D) 87-32 W 55-35 W
Fri. 12/16/16 A Union Springs (C) 62-32 W 51-46 L
Tues. 12/20//16 A Southern Cayuga (D) 76-52 W 58-38 W
Fri. 12/30/16 A Homer 52-48 W  
Tues. 1/3/17 H Tioga (C) 77-52 W 63-47 W
Fri. 1/6/17 H Groton (C) 64-59 L  
Fri. 1/13/17 A Dryden (B) 60-38 W 62-45 W
Tues. 1/17/17 H Trumansburg (C) 45-40 W 55-50 W
Fri. 1/20/17 H Union Springs (C) 62-43 W 60-38 W
Fri. 1/27/17 A Marathon (D) 81-43 W 45-44 W
Tues. 1/31/17 H Southern Cayuga (D) 63-41 W 63-55 W
Fri. 2/3/17 A Groton (C) 74-44 W 72-63 W
Tues. 2/7/17 A Trumansburg (C) 67-62 L 57-52 L
Fri. 2/10/17 A Chittenango 60-44 L 53-52 L
Fri. 2/17/17 A Newfield (D) IAC Small School Championship 55-49 W  
           
2017 NYS Section IV Class C Sectional Tournament, Class C Bracket
Sat. 2/25/17 H Spencer Van-Etten #10 64-59 W  
Wed 3/1/17 A Sidney #3 57-33 W  
Sat. 3/4/17 A Elmira Notre Dame #4, Championship 39-33 W  
Sat. 3/11/17 A Section III, Cooperstown 66-59 W  
Fri. 3/17/17 A Section XI, Stony Brook, final four 55-53 W  
Sat. 3/18/17 A Lake George
Section II
STATE CHAMPIONSHIP
(C bracket)
54-39 W  
  = Overtime
  = Double overtime

 

 

Varsity Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Scottie Sovocool 10 6'1" F
5 Carter Flick 11 5'11" G
10 Zack Becker 12 6' F
11 Zach Stanton 11 5'10" G
12 Jack Fredrizzi 11 6' G
15 Kaleb Stayton 11 6' G
20 Jordan Crossgrove 12 6'2" G
22 Jahree Cathcart 11 6'2" F
24 Lin Wei Chen 11 6'3" F
25 Austin Kulas 12 5'10" G
30 Parker Dickenson 12 6'2" F
40 Dustin Mondics 12 6'4" F
50 Gabe Short 12 6'4" F
Coach: Todd Mulvaney
Assistant: Brian Jackson, Joey Volpicelli

JV Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Brady Knutson 10   G
5 Gavin Genson 10   G
10 Gavin Stayton 9   G
11 Jared Justian 10   G
12 Kaden Hooper 10   G
15 Justin Pettite 8   F
20 Dakota Mazzanti 9   G
22 Joey Ettinger 10   F
24 Dustin Shaw 10   F
25 Deegan Sovocool 9   G
30 Ben Bilinski 10   F
40 Tyler Moses 9   F
44 Gavin Deardon 9   F
Coach: Cory Langtry


moravia

Division: IAC North Small

Class: C

Enrollment number: 222

2014-15 Final Record: 16-4, 1st in North Small

Last division championship: Defending North Small champs

Last IAC Championship: 2013-14

Last Section 4 championship: 2012-13


2015-16 Boys Basketball Schedule
Day Date
H/A
Opponent Varsity JV
Fri. 11/20/15 H Jordan-Elbridge (scrimmage)    
Moravia Tip-Off Tournament, Moravia, Greene, Lansing, Edison (brochure)
Fri. 11/27/15 H Greene (C) 78-38 W W
Sat. 11/28/15 H Lansing (C) 67-41 W L
 
Wed. 12/2/15 A Dryden (B) 59-48 L 56-28 W
Fri. 12/4/15 H Lansing (C) 76-47 W 51-40 W
Tues. 12/8/15 H Trumansburg (C) 81-57 W 70-57 W
Fri. 12/11/15 H Southern Cayuga (D) 75-33 W 53-43 W
Mon. 12/14/15 H Marathon (C) 83-47 W 52-16 W
Fri. 12/18/15 A Groton (C) 57-32 W 54-38 W
Tues. 12/22/15 A Union Springs (C) 80-40 W 56-38 W
Tues. 1/5/16 H Spencer Van-Etten (C) 64-30 W 51-44 W
Thurs. 1/7/16   Syracuse Academy of Science 55-51 L 46-38 L
Tues. 1/12/16 A Whitney Point (B) 64-57 L 43-36 L
Fri. 1/15/16 A Southern Cayuga (D) 63-35 W 50-32 W
Tues. 1/19/16 A Marathon (C) 62-39 W 54-28 W
Fri. 1/22/16 H Union Springs (C) 68-31 W 58-28 W
Tues. 1/26/16 A Trumansburg (C) 70-59 W 75-63 W
Fri. 1/29/16 H Groton (C) 60-45 W 56-43 W
Tues. 2/2/16 A Skaneateles 57-49 L 65-36 L
Fri. 2/5/16 A Tioga (C) 64-32 W 71-60 L
Mon. 2/8/16 H Tioga (C) JV Small School Championship   67-41 W
Thurs. 2/11/16 A Newfield (C) IAC Small School Championship 63-55 W  
2016 NYS Section IV Class C Sectional Tournament, Class C Bracket
Fri. 2/19/16 H Unadilla Valley #7 73-45 W  
Tues. 2/23/16 H Greene #3 50-41 W  
Sat. 2/27/16 H Trumansburg #4, Championship 61-60 W  
2016 NYSPHSAA Boys Class C Tournament
Sat. 3/5/16 A Cooperstown, Regional Final 81-74 W  
Fri. 3/11/16 A Haldane, Final Four 36-34 L  
  = Overtime
  = Double overtime

 

 

Varsity Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Madison Hares-Ryan 12 5'9" G
5 Joey Peppe 12 5'10" G
10 Zack Becker 11 6' F
15 Austin Kulas   11 5'10" G
20 Jordan Crossgrove 11 6'2" G
22 Jared Lyon 12 5'11" G
24 Carter Flick 10 5'9" G
25 Ridge Walker 12 6' F
30 Parker Dickenson 11 6'2" F
40 Dustin Mondics 11 6'3" F
50 Gabe Short 11 6'4" F
Coach: Todd Mulvaney
Assistant: Patt Mott

JV Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Brady Knutson 9   G
5 Gavin Genson 9   G
10 Zach Stanton 10   G
11 Jared Justian  9   G
12 Jack Fedrizzi 10   G
15 Kaleb Stayton 10   G
20 Kaden Hooper 9   G
22 Joey Ettinger 9   G
24 Dustin Shaw 9   G
25 LinWei Chen 10   C
30 Ben Bilinski 9   F
40 Trenton Quinn 9   F
44 Scottie Tucker 9   F
54 Tom Reeves 10   C
         
         
         
Coach: Cory Langtry


Gym






Moravia Blue Devils 2014-15

Division: IAC North Small

Class: C

Enrollment number: 217

2013-14 Final Record: 16-1, 1st in North Small

Years since last division championship: Defending North Small champs

Years since last IAC Championship: Defending IAC Small Champs

Years since last Section 4 championship: 1


2014-15 Boys Basketball Schedule
Day Date
H/A
Opponent Varsity JV
Tues. 11/25/14 A Spencer Van-Etten (C) 67-46 W 43-57 L
Fri. 12/12/14 A Lansing (B) 61-40 W 53-47 W
Tues. 12/16/14 A Trumansburg (C) 65-50 W 67-45 W
Fri. 12/19/14 H Groton (C) 88-39 W 61-28 W
Tues. 12/23/14 H Dryden (B) 54-52 L 47-25 W
STOP-DWI Classic (Windsor, Sidney, Moravia, Whitney Point) Regional Division II
Mon. 12/29/14 A Whitney Point (B) 11:15am 43-35 L  
  12/30/14 A Sidney, Consolation 53-39 W  
 
Tues. 1/6/15 A Marathon (C) 76-43 W 57-32 W
Fri. 1/9/15 H Union Springs (C) W forfeit 58-30 W
Tues. 1/13/15 A Southern Cayuga (D) 57-19 W 42-41 W
Tues. 1/20/15 H Whitney Point (B) 69-59 L 48-38 W
Fri. 1/23/15 A Groton (C) 73-37 W 76-48 W
Fri. 1/30/15 H Marathon (C) 69-46 W 63-33 W
Tues. 2/3/15 A Union Springs (C) W forfeit 58-45 L
Fri. 2/6/15 A Southern Cayuga (D) 68-34 W 53-34 W
Tues. 2/10/15 H Trumansburg (C) 83-62 W 71-51 W
Fri. 2/13/15 H Tioga (C) 93-43 W 70-45 W
Tues. 2/17/15 A Union Springs (C)
IAC JV Small School Playoff
  63-57 L
Fri. 2/20/15 A Newfield (C)
IAC Small School Championship
43-42 L  
Class C 2015 Sectionals Tournament, Class C Bracket
Wed. 2/25/15   BYE    
Sat. 2/28/15 H Sidney (#5) 66-40 W  
Wed. 3/4/15 A Watkins Glen (#1) 51-46 L  
  =Overtime

 

 

Varsity Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Cole Johnson 12 5' 9" G
5 Joey Peppe 11 5' 10" G
11 Tyler Raner 12 5' 10" G
12 Griffen Amos 12 6' 4" F
15 Madison Hares-Ryan 11 5' 8" G
20 Jordan Crossgrove 10 6' 1" G
22 Jared Lyon 11 5' 10" G
24 Cody Flick 12 6' 2" F
25 Ridge Walker 11 5' 11" F
30 Thomas Burnett 11 5' 8" G
50 Gabe Short 10 6' 2" F
Coach: Todd Mulvaney
Assistant: Patt Mott

JV Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Austin Kulas 10   G
5 Carter Flick 9   G
10 Zach Stanton 9   G
11 Jared Justian   8   G
12 Ryan McElfresh 10   G
15 Kaleb Stayton 9   G
20 Zack Becker 10   F
24 Colin Damico 9   G
25 Linwei Chen 9   C
30 Parker Dickenson 10   F
40 Dustin Mondics 10   F
44 Jack Fedrizzi 9   G
54 Tom Reeves 9   C
Coach: Cory Langtry


 

Previous Years

Moravia Blue Devils (C): 2010-11 Boys Basketball Schedule
Day Of Week Date Time
H/A
Opponent Varsity JV
Friday 12/03/10   H Union Springs (C) 56-26 W  
Tuesday 12/07/10   A Dryden (B) 61-19 W  
Friday 12/10/10   A Marathon (C) 57-26 W  
Tuesday 12/14/10   H Whitney Point (B) 47-45 W  
Friday 12/17/10   A Trumansburg (B) 64-41 W  
Tuesday 12/21/10   H Southern Cayuga (C) 73-26 W  
Thursday 12/23/10   A Homer    
Tuesday 1/04/11   H Lansing (B) 54-23 W  
Friday 1/07/11   A Groton (C) 58-51 W  
Friday 1/14/11   A Union Springs (C)    
Tuesday 1/18/11   H Dryden (B)    
Friday 1/21/11   H Marathon (C)    
Friday 1/28/11   A Whitney Point (B)    
Tuesday 2/01/11   H Trumansburg (B)    
Friday 2/04/11   A Southern Cayuga (C)    
Tuesday 2/08/11   A Lansing (B)    
Friday 2/11/11   H Groton (C)    

 

Moravia Blue Devils (C): 2009-10 Boys Basketball Schedule
Day of Week Date Time H/A Opponent Varsity JV
Mon 11/23/09   H Newfield (C) scrimmage    
Wed 11/25/09 9:00am A Port Byron, scrimmage    
Fri 12/04/09   A Union Springs (C) 65-43 W  
Tue 12/08/09   H Dryden (B) 68-47 W  
Fri 12/11/09   H Marathon (C) 75-30 W L
Tue 12/15/09   A Whitney Point (B) 58-45 W L
Fri 12/18/09   H Trumansburg (C) 68-23 W  
Tue 12/22/09     Southern Cayuga (C) 75-43 W W
 
Skaneateles Tournament
Mon 12/28/09 5:30pm   Lansing (C) 73-36 W  
Tue 12/29/09     Skaneateles 63-71 L  
 
Fri 1/08/10   H Groton (C) 63-56 W 32-55 L
Fri 1/15/10   H Union Springs (C) 66-27 W  
Tue 1/19/10   A Dryden (B) 61-47 W 40-60 L
Fri 1/22/10   A Marathon (C) 73-45 W  
Fri 1/29/10   H Whitney Point (B) 61-36 W L
Tue 2/02/10   A Trumansburg (C) 59-17 W  
Fri 2/05/10   H Southern Cayuga (C) 65-34 W W
Wed 2/10/10   A Lansing (C) 54-59 L  
Fri 2/12/10   A Groton (C) 58-55 W  
Thurs 2/18/10 8:00pm A Spencer Van-Etten (C) IAC Small School Championship 56-48 W  
             
Class C Sectionals (1) Moravia
Fri 2/26/10 7:00pm H (8) Tioga 67-45 W  
Tue 3/2/10 7:00pm H (5) Spencer Van-Etten 61-44 W  
Sat 3/6/10 6:45pm A (2) Groton CLASS C CHAMPIONSHIP 63-21 W  
Sat 3/13/10 1:00pm A Tully, Section 3, @ SUNY Cortland 63-58 W  
Fri 3/19/10 5:00pm A Buffalo Middle College 6, Class C semi-final 40-57 L  
             
           

 

Moravia Blue Devils (C): 2008-09 Boys Basketball Schedule
Day of Week Date Time H/A Opponent Varsity JV
Tue 12/02/08 6:00pm A Spencer (C) 61-53 W W
Fri 12/05/08 5:30pm H Trumansburg (B) 64-43 W L
Tue 12/09/08 5:30pm H Lansing (B) 45-61 L W
Fri 12/12/08 5:30pm H Union Springs (C)    
Tue 12/16/08 6:00pm A Southern Cayuga (C) 80-64 W L
Mon 12/22/08   H Union Springs (C) 55-42 W L
Mon 12/29/08     Solvay 59-55 W 42-35 W
Tue 12/30/09     Skaneatales 47-68 L  
Fri 1/02/09 5:30pm H Newfield (C) 73-53 W W
Tue 1/06/09 5:30pm H Groton (C) 45-46 L 57-45 W
Fri 1/09/09 6:00pm A Marathon (C) 75-59 W 60-46 W
Tue 1/13/09 5:30pm H Spencer (C) 36-44 L W
Fri 1/16/09 5:30pm A Trumansburg (C) 59-42 W 45-31 W
Tue 1/20/09 6:00pm A Dryden (B) 75-65 W 63-37 W
Fri 1/23/09 6:00pm A Union Springs (C) 57-31 W L
Fri 1/30/09 5:30pm H Southern Cayuga (C) 74-49 W W
Tue 2/03/09 5:30pm A Newfield (C) 56-50 W W
Fri 2/06/09 5:30pm A Groton (C) 38-52 L 43-56 L
Tue 2/10/09 5:30pm H Marathon (C) 52-35 W L
Mon 2/16/09 6:00pm A Odessa-Montour (C), Wildcard playoff 46-45 W  
Wed 2/18/09 6:00pm A Waverly (B) IAC Championship semi-final 55-43 W  
Sat 2/21/09 7:00pm A Watkins Glen (B) IAC Championship at TC3 *58-60 L  
             
Class C Sectionals
Sat 2/28/09   H Delhi (C) 70-57 W  
Wed 3/2/09   H Odessa-Montour (C) 52-72 L  
*Overtime ** Triple Overtime          

 

Moravia Blue Devils (C): 2007-08 Boys Basketball Schedule
Day of Week Date Time H/A Opponent Varsity JV
Mon 11/19/07 6:00pm H Weedsport (scrimmage)    
Sat 11/24/07 6:00pm A Port Byron (scrimmage)    
Fri 11/30/07 6:00pm H Spencer (C) W 45-37  
Tue 12/4/07 5:30pm A Trumansburg (B) W 63-55 L
Fri 12/7/07 6:00pm A Lansing (B) L 21-38  
Tue 12/11/07 6:00pm A Union Springs (C) L 39-54 L
Fri 12/14/07 6:00pm H Southern Cayuga (C) W 76-37 L
Tue 12/18/07 6:00pm A Newfield (C) W 61-49 L
Fri 12/21/07 5:30pm A Groton (C) L 41-54 L
 
Skaneateles Holiday Tournament
Thur 12/27/07   A      
Fri 12/28/07   A Tully W 49-37  
 
Fri 1/4/08 6:00pm H Marathon (C) W 38-25 L
Tue 1/8/08 6:00pm A Spencer (C) W 50-38 L
Fri 1/11/08 6:00pm H Trumansburg (B) W 41-24 W 59-57 **
Tue 1/15/08 6:00pm H Dryden (B) W 51-27 W
Fri 1/18/08 6:00pm H Union Springs (C) L 25-41 L
Thur 1/24/08 6:00pm A Southern Cayuga (C) W 63-35 L 50-56
Tue 1/29/08 6:00pm H Newfield (C) W 81-65 W
Fri 2/1/08 6:00pm H Groton (C) L 46-58 L
Tue 2/5/08 6:00pm A Marathon (C) L 47-53 L
Sectionals
Tue 2/19/08 7:00pm H Tioga (C) L 42-44  
** Triple Overtime          

 

Moravia Blue Devils (C): 2006-07 Boys Basketball Schedule
Day of Week Date Time H/A Opponent Varsity JV
Sat 12/2/06 4:00pm A Trumansburg (B) rescheduled 61-72 L 45-55 L
Tue 12/5/06 6:00pm H Newfield (C) 32-58 L  
Fri 12/8/06 6:00pm A Dryden (B) 32-57 L L
Tue 12/12/06 6:00pm A Lansing (B) 37-54 L L
Fri 12/15/06 6:00pm H Union Springs (C) 43-59 L W
Tue 12/19/06 6:00pm A Groton (C) 58-72 L L
Fri 12/22/06 6:00pm A Southern Cayuga (C) 50-41 W 26-53 L
 
Skaneateles Christmas Tournament
Wed 12/27/06   A Skaneateles 40-41 L  
Thur 12/28/06   Tully 35-58 L  
 
Fri 1/5/07 6:00pm H Marathon (C) 53-34 W L*
Tue 1/9/07 6:00pm H Trumansburg (B) 43-58 L L
Fri 1/12/07 6:00pm A Newfield (C) 39-60 L L
Tue 1/16/07 6:00pm H Candor (C) 52-66 L 22-63 L
Fri 1/19/07 6:00pm H Lansing (B) 42-55 L L
Fri 1/26/07 6:00pm A Union Springs (C) 50-35 W L
Tue 1/30/07 6:00pm H Groton (C) 34-46 L W
Thur 2/1/07 6:00pm H Southern Cayuga (C) 54-66 L L
Tue 2/6/07 6:00pm A Marathon (C) 55-49 W 40-53 L
 
Class C Sectional Tournament
Wed 2/21/07     Union Springs (C) 32-53 L