Section 4 hoops header

Watkins Glen Senecas 2016-17

Division: IAC South Large

Class: C

Enrollment number: 277

2015-16 Final Record: 10-8, 2nd in South Large

Last division championship: 2014-15

Last IAC Championship: 2014-15

Last Section 4 championship: No section4 championship


2016-17 Boys Basketball Schedule
Day Date
H/A
Opponent Varsity JV
Wed. 11/23/16 H Horseheads, scrimmage    
Mon. 11/28/16 H Romulus, scrimmage    
Wed. 11/30/16 A Addison, scrimmage    
Tues. 12/6/16 A Newark Valley (B) 63-42 L L
Fri. 12/9/16 H Tioga (C) 52-50 L 52-43 L
Tues. 12/13/16 H Trumansburg (C) 60-49 L 61-35 W
Fri. 12/16/16 A Elmira Notre Dame (C) 61-45 L 61-48 W
Tues. 12/20/16 A Edison (C) 46-42 L 62-58 L
Thurs. 12/22/16 A Candor (D) 37-35 L 63-56 W
Tues. 12/27/16 H Sidney (C) 64-54 L 59-31 L
Watkins Glen Holiday Tournament, Spencer-Van Etten, Trumansburg, Lansing, Watkins Glen
Thurs. 12/29/16 H Lansing (C) 27-25 L 50-37 L
Fri. 12/30/16 H Trumansburg (C) JV consolation   59-48 L
Fri. 12/30/16 H Spencer-Van Etten (C) consolation 38-32 L  
 
Tues. 1/3/17 A Lansing (C) 39-31 W 50-24 L
Fri. 1/6/17 H Waverly (B) 67-53 L 64-49 L
Wed. 1/11/17 A Odessa-Montour (C) 58-43 W 37-30 W
Tues. 1/17/17 H Newark Valley (B) 50-42 W 47-43 W
Fri. 1/20/17 H Elmira Notre Dame (C) 50-40 L 46-45 L
Fri. 1/27/17 H Spencer-Van Etten (C) 48-45 L 61-52 L
Tues. 1/31/17 H Edison (C) 51-46 W 58-47 L
Fri. 2/3/17 A Waverly (B) 70-31 L 67-37 L
Tues. 2/7/17 H Newfield (D) 47-44 W 72-58 L
Fri 2/10/17   Southern Cayuga (D) 68-59 L  
           
  =Overtime

 

 

Varsity Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Connor Seely-Ion 12    
15 Joseph Chedzoy 10    
31 Justin Lodge 10    
32 Dayne Hughey 11    
33 Michael Doane 11    
35 Alexander Gibson 12    
40 Jackson Dunham 11    
42 Alex Schimizzi 11    
44 Maxwell Schimizzi 12    
Coach: John Fazzary

JV Roster:

Number Name Grade Height Position
11 Dylan Morse 8    
12 Isaac McIlroy 9    
13 Regan Scholtisek 10    
20 Aidan DiGregorio 9    
21 Avery Watson 10    
22 Dylan Markley 10    
23 Maxwell Evans 8    
24 Owen Scholtisek 7    
32 Zachary Burrows 9    
35 Matthew Herold 10    
Coach: Jim Scott


Gym






Watkins Glen Senecas 2015-16

Division: IAC South Large

Class: C

Enrollment number: 270

2014-15 Final Record: 14-1, 1st in South Large

Last division championship: Defending Large South Champion

Last IAC Championship: Defending IAC Large School Champion

Last Section 4 championship: No section4 championship


2015-16 Boys Basketball Schedule
Day Date
H/A
Opponent Varsity JV
Wed. 11/25/15 H Horseheads (scrimmage)    
Tues. 12/1/15 H Candor (C) 50-29 W 47-40 W
Fri. 12/4/15 A Tioga (C) 68-26 W 43-39 L
Tues. 12/8/15 H Newark Valley (B) 37-32 L 64-40 L
Fri. 12/11/15 A Edison (C) 62-49 L 50-14 W
Tues. 12/15/15 A Trumansburg (C) 61-42 L 47-44 W
Fri. 12/18/15 A Elmira Notre Dame (C) 60-54 W 51-29 L
Tues. 12/22/15 H Waverly (B) 63-46 L 33-30 L
Watkins Glen Holiday Tournament
Sat. 1/2/16   Dundee 62-40 W 45-37 W
Sun 1/3/16   Trumansburg (C) championship 59-48 L L
 
Tues. 1/5/16 H Lansing (C) 57-50 W 37-32 L
Fri. 1/8/16 A Newfield (C) 43-31 L 42-33 W
Tues. 1/12/16 H Odessa-Montour (C) 58-43 W 54-35 W
Fri. 1/15/16 A Newark Valley (B) 68-62 W 52-42 L
Tues. 1/19/16 H Edison (C) 55-50 W 43-39 L
Fri. 1/22/16 A Spencer-Van Etten (C) 60-51 W 53-36 L
Fri. 1/29/16 H Elmira Notre Dame (C) 37-34 L 44-40 W
Tues. 2/2/16 A Waverly (B) 70-51 L 59-33 L
2016 NYS Section IV Class C Sectional Tournament, Class C Bracket
Tues. 2/16/16 H Marathon #11 66-53 W  
Fri. 2/19/16 A Greene #3 42-39 L  
  =Overtime

 

 

Varsity Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Connor Seeley-Ion 11    
4 Dominick Rolston 11    
5 Justin Kelly 12    
15 Parker Pangallo 12    
33 Michael Doane 10    
34 Jacob Lokken 11    
35 Alexander Gibson 11    
40 Michael Taylor 12    
42 Zachary Kelly 12    
44 Max Schimizzi 11    
         
Coach: John Fazzary

JV Roster:

Number Name Grade Height Position
10 Joshua Updyke 10    
11 Daniel Paradiso 10    
12 Joseph Chedzoy 9    
13 Dylan Markley 9    
20 Regan Scholtisek 9    
21 Seth Swinnerton 10    
22 Jackson Dunham 10    
23 Alex Schimizzi 10    
24 Tyler Couch 10    
32 Dayne Hughey 10    
35 Mathew Herold 9    
41 Justin Lodge 9    
         
Coach:







Watkins Glen Senecas 2014-15

Division: IAC South Large

Class: C

Enrollment number: 268

2013-14 Final Record: 13-4, 2nd in South Large

Years since last division championship: 1

Years since last IAC Championship: 1

Years since last Section 4 championship: No section4 championship


2014-15 Boys Basketball Schedule
Day Date
H/A
Opponent Varsity JV
Sat. 11/15/14   Elmira (scrimmage)    
Mon. 11/24/14   South Seneca (scrimmage)    
Wed. 11/26/14   Horseheads (scrimmage)    
Tues 1202/14   Corning (scrimmage)    
Tues. 12/16/14 A Newark Valley (B) 58-31 W 41-40 L
Fri. 12/19/14 A Waverly (B) 63-54 W 49-19 L
Watkins Glen Tournament, Sus. Valley, Dundee, Tioga, Watkins Glen
Fri. 1/02/15 A Tioga (C) 73-37 W 48-36 W
Sun. 1/04/15 A Susquehanna Valley (B) JV Championship   36-35 L
Sun. 1/04/15 A Trumansburg (C) Varsity Championship 65-45 W  
 
Tues. 1/6/15 H Trumansburg (C)   54-34 W
Thurs. 1/8/15 H Elmira Notre Dame (C) 66-48 W 48-34 W
Tues. 1/13/15 A Edison (C) 77-30 W 47-42 L
Fri. 1/16/15 A Odessa-Montour (D) 64-47 W 50-44 W
Sat. 1/17/15 A Candor (C) 61-39 W 40-33 W
Tues. 1/20/15 H Newark Valley (B) 63-27 W 44-39 L
Fri. 1/23/15 H Waverly (B) 65-35 W 44-32 L
Fri. 1/30/15 H Spencer-Van Etten (C) 64-24 W 55-38 L
Tues. 2/3/15 A Elmira Notre Dame (C) 62-59 L 35-29 L
Fri. 2/6/15 H Edison (C) 59-29 W 35-30 L
Tues. 2/10/15 A Newfield (C) Senior Night 49-35 W 46-40 L
Fri. 2/13/15 A Lansing (C) 64-55 W 45-42 L
Thurs. 2/19/15 A Whitney Point (B)
IAC Large School Championship
59-50 W  
Class C 2015 Sectionals Tournament, Class C Bracket
Wed. 2/25/15   BYE    
Sat. 2/28/15 H Greene (#8) 70-30 W  
Wed. 3/4/15 H Moravia (#4) 51-46 W  
Sat. 3/7/15 A Newfield (#2)
Class C Championship
53-48 L  
  =Overtime

 

 

Varsity Roster:

Number Name Grade Height Position
3 Luke Flahive 12    
4 Dominick Rolston 10    
5 Justin Kelly 11    
10 Joseph Palumbo 12    
15 Justin Duane 12    
33 Parker Pangallo 11    
34 Colin Gates 12    
35 Matthew Estes 12    
40 Michael Taylor 11    
41 Jacob Carocci 10    
44 Keith Rekczis Jr. 12    
Coach: John Fazzary

JV Roster:

Number Name Grade Height Position
10 Joshua Updyke 9    
11 Daniel Paradiso 9    
13 Alex Schimizzi 9    
20 Connor Seley-Ion 10    
21 Seth Swinnerton 9    
22 Max Schimizzi 10    
23 Jacob Lokken 10    
24 Alex Sheesley 10    
25 Alex Gibson 10    
32 Dayne Hughey 9    
33 Michael Doane 9    
34 Dylan Platon 10    
35 Tyler Couch 9    
Coach:


 

 

Previous Years

Watkins Glen Senecas (B): 2010-11 Boys Basketball Schedule
Day Of Week Date Time
H/A
Opponent Varsity JV
Monday 11/22/10 6:00pm A Dundee    
Wednesday 11/24/10 9:00am H    
Monday 11/29/10 4:00pm A Corning    
Friday 12/03/10 6:00pm A 48-47 W 27-36 L
Tuesday 12/14/10 5:30pm A 33-53 L 38-57 L
Friday 12/17/10 6:00pm H 45-31 W  
Tuesday 12/21/10 6:00pm A 60-34 W 54-20 W
             
JUNIOR VARSITY: Watkins Glen Holiday Tournament
Watkins Glen, Newfield, Campbell Savona, Bath
Monday 12/27/10 1:00pm H 46-61 L
Tuesday 12/28/10 1:00pm H Bath, JV Consolation   43-27 W
 
VARSITY: Watkins Glen Holiday Tournament
Watkins Glen, Newfield, Campbell Savona, Bath
Monday 12/27/10 7:00pm H 58-36 W  
Tuesday 12/28/10 7:00pm H Bath, Varsity Championship 61-64 L*  
 
Tuesday 1/04/11 6:00pm A 57-49 W 58-63 L
Thursday 1/06/11 5:30pm H    
Tuesday 1/11/11 5:30pm A 69-44 W 56-30 W
Friday 1/14/11 6:00pm A    
Tuesday 1/18/11 5:30pm H    
Friday 1/21/11 5:30pm A    
Friday 1/28/11 6:00pm H    
Friday 2/04/11 6:00pm A    
Wednesday 2/09/11 5:30pm H    
Friday 2/11/11 6:00pm H    

 

Watkins Glen Senecas (B): 2009-10 Boys Basketball Schedule
Day of Week Date Time H/A Opponent Varsity JV
Mon 11/23/09 5:00pm A Waterloo (scrimmage)    
Wed 11/25/09 5:00pm H Horseheads (AA) (scrimmage)    
Sat 11/28/09 10:00am H Corning West (A) (scrimmage)    
Fri 12/04/09 6:00pm H Spencer-Van Etten (C) 40-43 L 56-29 W
Tue 12/08/09 5:30pm A Newfield (C) 49-44 W 43-31 W
Sat 12/12/09 6:00pm H Waverly (B) 54-55 L 44-35 W
Tue 12/15/09 5:30pm H Corning East (A)    
Fri 12/18/09 5:30pm A Newark Valley (B) 68-54 W 56-25 W
Tue 12/22/09 5:30pm H Odessa-Montour (C) 65-27 W 57-28 W
 
JV: Boy's Holiday Tournament Watkins Glen, Newfield, Tioga, Newark Valley
Sat 12/26/09 3:00pm H Newark Valley (B)   58-25 W
Mon 12/28/09 3:00pm H Newfield (C) JV Championship Game   61-43 W
 
VARSITY: Boy's Holiday Tournament, Watkins Glen, Newfield, Tioga, Newark Valley
Fri 12/26/09 7:00pm H Newark Valley (B) 66-40 W  
Mon 12/28/09 7:00pm H Newfield (C) Varisty Championship Game 61-59 W  
 
Tue 1/05/10 5:30pm H Edison (C) 73-39 W 61-31 W
Fri 1/08/10 6:00pm A Tioga (C) 38-41 L 37-20 W
Tue 1/12/10 5:30pm H Candor (D) 57-51 W 52-18 W
Fri 1/15/10 6:00pm H Elmira Notre Dame (C) 38-53 L 69-30 W
Tue 1/19/10 6:00pm A Spencer-Van Etten (C) 57-49 W 46-28 W
Fri 1/22/10 6:00pm H Newfield (C) Senior recognition game 61-37 W 45-35 W
Fri 1/29/10 5:30pm A Waverly (B) 46-62 L 45-38 W
Fri 2/05/10   A Owego (A) 26-56 L  
Mon 2/08/10   H Corning East (A) 54-51 W* 50-42 W*
Thurs 2/11/10 6:00pm A Odessa-Montour (C) 53-44 W 61-34 W
Fri 2/12/10 6:00pm A Elmira Notre Dame (C) 51-66 L 56-45 W
Thur 2/18/10   A Lansing (B) JV Large School Championship   48-53 L
             
Class B Sectionals (10) Watkins Glen
Tue 2/23/10 7:00pm A (7) Chenango Forks 45-63 L  
             
*Overtime            

 

Watkins Glen Senecas (B): 2008-09 Boys Basketball Schedule
Day of Week Date Time H/A Opponent Varsity JV
Tue 11/25/08 5:00pm A Corning West (A)    
Wed 11/26/08 9:00am H Horseheads (AA) (scrimmage)    
Tue 12/02/08 6:00pm A Waverly (B) 46-25 W 40-54 L
Fri 12/05/08 6:00pm H Lansing (B) 44-37 W 56-21 W
Tue 12/09/08 6:00pm A Newark Valley (B) 58-66 L 46-36 W
Fri 12/12/08 6:00pm H Corning East (A) 51-38 W 52-27 W
Tue 12/16/08 6:00pm A Spencer-VanEtten (C) 63-46 W 52-33 W
Fri 12/19/08 6:00pm A Candor (C) 61-54 W 55-32 W
 
Fred Caliel Tournament, Watkins Glen, Newfield, Tioga, Newark Valley
Fri 12/26/08 3:00pm   Tioga (C) 47-40 W 64-48 W
Sat 12/27/08     Newfield (C) Championship Game, 7:45 p.m. JV Championship game 4:30 p.m.    
             
 
Tue 1/06/09 6:00pm H Odessa-Montour (C) 35-43 L 44-36 W
Fri 1/09/09 6:00pm A Edison (C) 70-45 W 55-52 W
Tue 1/13/09 6:00pm H Waverly (B) 55-47 W 42-44 L
Fri 1/16/09 6:00pm A Lansing (B) 47-41 W 50-23 W
Tue 1/20/09 6:00pm H Trumansburg (B) 74-43 W 61-29 W
Fri 1/23/09 6:00pm A Tioga (C) 52-33 W 53-34 W
Fri 1/30/09 6:00pm H Spencer-VanEtten (C) 46-38 W 65-38 W
Tueday 2/03/09 6:00pm H Candor (C) 63-58 W 63-41 W
Fri 2/06/09 6:00pm A Odessa-Montour (C) 44-55 L 60-25 W
Tue 2/10/09 6:00pm H Edison (C) 59-17 W 62-50 W
Thur 2/12/09 7:00pm A Odessa-Montour (C) Division II tiebreaker, Spencer Van-Etten High school 40-31 W  
Fri 2/13/09 7:30pm H Elmira Notre Dame (C) JV Semi-Final   65-37 W
Wed 2/18/09 7:30pm A Groton (C) IAC Championship semi-final, at TC3 75-47 W  
Thur 2/19/09 6:00pm H Union Springs (C), JV IAC Final   43-52 L
Sat 2/21/09 7:00pm A Moravia (C) IAC Championship at TC3 *60-58 W  
             
Class B Sectionals
Sat 2/28/09   H Windsor (B) 71-66 W  
Tue 3/03/09   A Chenango Valley (B ) 57-58 L  
*Overtime            

 

Watkins Glen Senecas (B): 2007-08 Boys Basketball Schedule
Day of Week Date Time H/A Opponent Varsity JV
Fri 11/30/07 6:00pm H Waverly (B) W 54-43 W 48-37
Tue 12/4/07 6:00pm A Lansing (B)    
Fri 12/8/07 6:00pm H Newark Valley (B) L 43-49 W 71-18
Tue 12/11/07 6:00pm A Tioga (C) W 53-49 W 43-40
Fri 12/14/07 6:00pm H Spencer (C) W 54-26 W 52-41
Tue 12/18/07 6:00pm H Candor (C) W 60-41 W 46-22
Fri 12/21/07 6:00pm A Odessa (C) W 52-31 W 83-41
 
Fred Caliel Tournament
Thur 12/26/07   H Dryden (B) W 72-37 L 38-56
Fri 12/27/07   H Hornell L 33-40  
Fri 12/27/07   H JV Consolation: Newfield (C)   W 59-38
 
Fri 1/4/08 6:00pm H Edison (C) L 44-54* W 47-41
Tue 1/8/08 6:00pm A Waverly (B) W 31-30 W 51-47
Thur 1/10/08 6:00pm H Lansing (B) L 42-54 W 52-51
Tue 1/15/08 6:00pm A Trumansburg (B) W 62-49 W 68-38
Fri 1/18/08 6:00pm H Tioga (C) W 51-26 W 64-26
Sat 1/19/08   A Lansing (B) L 34-42 W 62-56
Fri 1/25/08 6:00pm A Spencer (C) W 45-35 W 57-33
Tue 1/29/08 6:00pm A Candor (C) L 54-60 W 53-40
Fri 2/1/08 6:00pm H Odessa (C) W 57-42 W 71-26
Tue 2/5/08 6:00pm A Edison (C) W 52-42 W 60-37
Thur 2/14/08     Trumansburg (B) W 65-48  
Sectionals
Tue 2/19/08   H Greene (B) W 52-25  
Sat 2/23/08   A Chenango Valley (B) L 40-57  
*overtime            

 

Watkins Glen Senecas (B): 2006-07 IAC Division I Champs. Boys Basketball Schedule
Day of Week Date Time H/A Opponent Varsity JV
Mon 11/20/06 5:00pm A Corning West (A) (scrimmage)    
Wed 11/22/06 10:00am H Corning East (A) (scrimmage)    
Fri 11/23/06 8:00am H Horseheads (AA) (scrimmage)    
Mon 11/27/06 4:30pm H Elmira Southside (A) (scrimmage)    
Fri 12/1/06 6:00pm A Odessa (D) 49-40 W 54-12 W
Tue 12/5/06 6:00pm H Southern Cayuga (C) 80-36 W 46-29 W
Tue 12/12/06 6:00pm A Waverly (B) 51-38 W 51-44 W
Fri 12/15/06 6:00pm H Trumansburg (B) 63-36 W 26-40 L
Tue 12/19/06 6:00pm H Newark Valley (B) 67-34 W 57-23 W
Fri 12/22/06 6:00pm A Dryden (B) 64-40 W
39-29 W
 
Watkins Glen Christmas Tournament (Fred Caliel Basketball Tournament)
Tue 12/26/06 TBA H Bath-Haverling (BB). Other game: Newfield (C) vs. Campbell Savona (CCC) 45-33 W 65-37 W
Wed 12/27/06 7:15pm H Championship Game: Campbell Savona (CCC) JV: 3:45pm, Varsity 7:15pm 45-55 L 25-28 L
 
Sat 12/30/06     Edison (C) 49-36 W 45-24 W
Fri 1/5/07 6:00pm H Elmira Notre Dame (C) 51-46 W 54-40 W
Tue 1/9/07 6:00pm H Odessa (D) 27-41 L 66-20 W
Thur 1/11/07 6:00pm A Southern Cayuga (C) 53-38 W 65-41 W
Sat 1/13/07 6:00pm H Edison (C)    
Tue 1/16/07 6:00pm A Tioga (C) 70-34 W 56-37 W
Fri 1/19/07 6:00pm H Waverly (B) 59-38 W 54-43 W
Sat 1/27/07 6:00pm A Trumansburg (B) Game moved to Odessa 32-42 L 43-47 L
Tue 1/30/07 6:00pm A Newark Valley (B) 64-39 W 48-32 W
Thur 2/1/07 6:00pm H Dryden (B) 33-42 L 49-44 W
Tue 2/6/07 6:00pm A Elmira Notre Dame (C) 59-36 W 63-55 W
Sat 2/10/07   A Dryden (B) Division I Championship in Spencer 81-57 W  
Mon 2/12/07 6:00pm A Candor (C) JV Only   57-56 W
Fri 2/16/07 TBA A Lansing (B) IAC semi-finals, Odessa High School 32-48 L  
 
Class B Sectional Tournament
Wed 2/21/07     Whitney Point (B) 36-33 W  
Sat 2/24/07     Lansing (B) 57-55 W  
Wed 2/28/07     Oneonta (B) 23-39 L